Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Podsumowanie ostatniej marcowej sesji plenarnej: prawa autorskie, plastik jednorazowego użytku, prawa konsumentów

CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Zaktualizowane unijne przepisy dotyczące praw autorskich i zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych zostały zatwierdzone podczas sesji plenarnej w tym tygodniu. Posłowie głosowali również za zwiększeniem praw konsumentów.

Parlament zatwierdził w tym tygodniu zakaz stosowania niektórych plastików jednorazowych, takich jak talerze i sztućce, czy patyczki do uszu. Posłowie głosowali również za aktualizacją unijnych przepisów dotyczących praw autorskich w Internecie, tak aby zapewnić stosowanie tych samych zasad w trybie online, co w trybie offline.

W drugiej części tygodnia członkowie Parlamentu Europejskiego poparli plany ograniczenia emisji CO2 z samochodów osobowych i dostawczych. W czwartek zatwierdzono propozycje poprawy jakości wody pitnej, aby zachęcić więcej ludzi do picia wody z kranu zamiast wody butelkowanej.

Parlament poparł propozycję zniesienia sezonowych zmian zegara od 2021 r. Parlament wezwał kraje członkowskie UE do skoordynowania decyzji o tym, czy korzystać ze stałego czasu letniego czy zimowego. Tego samego dnia eurodeputowani zatwierdzili nowe przepisy mające na celu zwiększenie praw konsumentów energii elektrycznej, ułatwienie zmiany dostawcy, uzyskanie inteligentnego licznika i porównanie cen.

W czwartek Parlament wezwał do potrojenia budżetu Erasmus + na lata 2021–2027, umożliwiając uczestnictwo w programie większej liczbie młodych ludzi. Pracownicy branż niebezpiecznych jak np. producenci baterii, pracownicy hut i itp. sektorów będą lepiej chronieni dzięki surowszym ograniczeniom dotyczącym substancji rakotwórczych. Europosłowie przyjęli także zalecenia dotyczące nasilenia walki z przestępstwami finansowymi i uchylaniem się od opodatkowania, w tym propozycję utworzenia europejskiej policji finansowej.

© Parlament Europejski, 2019

Wersja XML