Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Parlament Europejski bez tajemnic

© European Union 2011 PE-EP/Pietro Naj-Oleari

Gośćmi audycji "Unia Bez Tajemnic" w Radiu Doxa w dniu 6 czerwca br. był Piotr Letachowicz, asystent europosłanki Danuty Jazłowieckiej oraz licealiści z Dobrzenia Wielkiego. W rozmowie z redaktorem Andrzejem Szarometą, zaproszeni goście przybliżyli słuchaczom możliwości poznania Parlamentu Europejskiego "od kuchni".

Jak przekonywał Piotr Letachowicz, takich możliwości jest całkiem sporo, bowiem Parlament Europejski jest jedną z najbardziej otwartych instytucji Unii Europejskiej. Po pierwsze, zwiedzanie budynków PE nie musi wiązać się z wyjazdem zorganizowanym. Osoby przebywające akurat w Brukseli lub Strasburgu mogą zwiedzić Parlament indywidualnie lub w małych grupach, najczęściej bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, między innymi multimedialne muzeum Parlamentu Europejskiego tzw. Parlamentarium, przyciągające codziennie tłumy turystów. Dojazd do siedziby Parlamentu nie stanowi dla zwiedzających żadnego problemu, zarówno jeśli chodzi o komunikację miejską, jak i transport własny, np. rowerowy. Chętnych do indywidualnego poznania wnętrza PE, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Parlamentu Europejskiego, gdzie znajduje się osobny dział poświęcony zwiedzaniu.

Ponadto doskonałą możliwością bliższego przyjrzenia się pracy Parlamentu są wyjazdy studyjne organizowane przez europosłów. Wyjazdy takie organizowane są dwa razy w roku również przez posłankę Danutę Jazłowiecką, każdorazowo dla grupy 50 osób. Jak wspomniał Piotr Letachowicz, osoby najbardziej zainteresowane takimi wyjazdami to głównie studenci oraz seniorzy. Wyjazd do Brukseli można wygrać w organizowanych przez Posłankę konkursach, ponadto do udziału w nich zapraszane są osoby zaangażowane w życie lokalnej społeczności oraz studenci, z którymi Danuta Jazłowiecka spotyka się na uczelniach. Wyjazdy studyjne to nie tylko doskonała okazja do poznania Parlamentu Europejskiego. Program wyjazdów jest bardzo rozbudowany i zawiera poza zwiedzaniem budynków PE również wizytę Brugii, zwanej Wenecją północy, jak również oprowadzanie przez przewodnika po najpiękniejszych zakątkach Brukseli. 

Posłanka Jazłowiecka znana jest z rzetelnego i regularnego relacjonowania efektów swojej pracy w Parlamencie Europejskim i przybliżania zainteresowanym jej tajników. Obok wyjazdów studyjnych, kolejną ku temu możliwością jest wizyta w PE organizowana w ramach Meet Your MEP – programu przeznaczonego dla dziennikarzy, osób niepełnosprawnych i ludzi młodych – głównie studentów wiążących swoją przyszłość z dziennikarstwem. 

O wrażeniach, jakie Parlament Europejski wywiera na zwiedzających, opowiedzieli laureaci konkursu EuroQuiz – Natalia Gusta, Iwona Niedźwiedź oraz Adrian Slabik, uczniowie zespołu szkół w Dobrzeniu Wielkim, którzy w nagrodę za wygraną w konkursie otrzymali możliwość wyjazdu do Brukseli. 

Całą audycję można odsłuchać TUTAJ.

Wersja XML